0 312 544 42 86
0532 499 24 84

Klima Temizliği

Klima Temizliği

Anti bakteriyel İlaçla Klima Temizliği Nedir? Klima Virüs Temizliği Nasıl Yapılır?


Özelikle teknolojik gelişmeler ve mevsimsel hava değişimlerinle birlikte klimalar hayatımızda çok daha fazla yer almaya başlamıştır. Peki, Klima Temizliği Nedir? Klima Filtre Temizli Önemi Nedir? Klima Temizliği Nasıl Yapılır? Klima Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler. Klima Virüs Temizliği hakkında tüm bilmeniz gerekenleri sizler için sıraladık.

Klima Temizliği
Klima Temizliği

Yaşam kalitesini artıran klimalar günümüzde hemen hemen tüm iş ve evlerde kullanılmaktadır. Kullandığımız klimaların çalışma zamanı, çalıştığı ortamı ve diğer birçok sebepten dolayı klima temizliğine ihtiyaç duymaktadır.


Kullanılan tüm klimaların temizliğinin yapılması klimanın başta bakteri üretmesi ve virüsleri yayılamasın engellemesi ayrıca performansıyla direk etkilidir. Profesyonel yapılacak olan klima bakımı başta yukarda saydığımız sebeplerin ortadan kalkmasına yardımcı olacaktır. Çünkü klimalarının çalışma prensiyle alakalı olarak bakterilerin çoğalması uygun ortam sağlamaktadır. Ayrıca virüsleri de yayan cihazlar olmasıdır. İkinci en önemli sebebi de cihazın performans düşmesi neden olmaktadır.


Klimalar özellikle COVİD – 19 virüsü nedeniyle yayılımında etkili olmasından dolayı son zamanlarda klima bakımları önemi çok fazla artırmıştır. Özellikle G. Kore’de Yapılan bir araştırmada çok fazla kişiye de korana virüsünün geçmesine neden olduğu ortaya çıkmıştır. Ayrıca ülkemizde özellikle kamusal alan ve toplu kullanımı olan klimaların kullanımı yasaklanmıştır.


Zamanında ve profesyonelce yapılmayan klima temizliği virüs haricinde ölümcül olan klima hastalığı olarak da bilinen Lejyoner Bakterisi üretmesidir. 2015 yılında Prof. Dr. Yusuf Erşahin bu mikroptan dolayı hayatını kaybetmiştir. Bununla birlikte üst solunum hastalıkları ve bilinçsiz kullanımla alakalı olarak da yüz felci gibi nedenlere sebep olabilmektedir.

ev tipi klima bakım ücreti
ev tipi klima bakım ücreti

Göktürk Klima Servisi olarak açıklamak gerekirse Klima Bakımları basit gibi görünse de ciddi anlamda profesyonellik gerektiren bir iştir. Yapılacak olan bir hata hem size hem de cihazını ciddi maddi ve manevi zararlar verebilmektedir. Servis olarak bu durum tecrübe ile sabittir. Klima Bakım Ücretleri konusunda daha detaylı bilgi İçin ilgili yazımızı okuyabilirsiniz. Aşağıdaki bilgilendirmeler tamamen bilinçli kullanıcı oluşturması için paylaşılmıştır.


Klima Temizliğinin yararları yukarıda belirtiğiniz gibi olmakla birlikte ayrıca cihazın performans direk alakalıdır. Yapılmayan klima temizliği klimanın performansı düşürerek daha fazla çalışmasına neden olur, bu durum ise klimanın kompresör, fan ve diğer aksamlarının daha fazla çalışmasına neden olarak ciddi maliyet gerektiren Klima Tamiri ve Klima Arızalara yol açmakla birlikte elektrik tüketiminin de artması anlamına gelmektedir. Zamanında yapılan klima periyodik bakımlarıyla birlikte cihazın elektrik tüketimi azalır, tüm bu olumsuzluklarının önüne geçilerek klimanın daha uzun süre sorunsuz çalışmasına neden olacaktır.


Klima Temizleme tüm klimalar için Arçelik, Vestel, Beko Klimalar için tipi ve markası fark etmek sizin, Duvar Tipi Klimalar, Salon Tipi Klimalar, Kaset Tipi Klimalar, Mobil ( Taşımana bilir ) klimalar, Yer ve tavan Tipi klimalar için gereklidir.

klima nasıl temizlenir
klima nasıl temizlenir

Klima Temizliği Nasıl Yapılır? Split Klima Temizliği


Klima Temizleme Servisi olarak açıklamamız gerekirse eski pencere tip klimalar hariç dışardaki havayı alıp içeri vermez. Ya da İçerdeki havayı alıp dışarı vermez. Klimalar ortamda ki havayı yani ısıyı kompresör fan gaz ve evabı kullanarak emerek dış ünite evabına vererek ordanda dış ünitede bulunan fan yardımıyla atar. Klimalar ortamdaki havayı evap üzerinden geçirerek mevsime göre ısıtıp ya da soğutarak fan üzerinden ortama tekrar verirken, klimanın bulunduğu ortamda bulunan toz ve diğer partiküller önce filtreye daha sonra evabın üzerinde birikerek tıkanmasına yol açar.


Klima Temizliği Nasıl Yapılmalı kısmından İç ünite ve Dış ünite olarak yapılmaktadır ve bir bütündür. Genel olarak klima temizleme işlemi tüm tipleri için aynıdır Servis olarak biz sizler için en çok kullanılan klimalar olan Split Klima Bakımlarında Yapılacak işlemler sırasıyla açıklayacağız…


Klima İç Ünite Temizliği Nasıl Yapılır?


• Öncelikle klima çalıştırılarak mevsimine göre performans kontrolü yapılır.
• Klimanın Elektriği kesilerek klimanın üst kapağı açılarak filtreler sökülür
• Klimanın Flapları Sökülür. Flaplar Klima markalarına göre farklılık gösterebilmektedir.
• Klimanın kasa tabirde edilen ön kasası dikkatli olarak tırmıklarına da dikkat edilerek sökülür
• Klima Genel kart, Elektrik, tava ve su gider drenaj bağlantı ve genel kontrolü yapılar
• Kros fan sökülür. Modele ve Markaya göre değişebilir. Üzerinde de yıkanabilmektedir. Klima Temizleme Çadırı veya branda ile
• Evap olarak ta tabir edilen metal kısım Klima pompası ile Anti bakteriyel özel kimyasal ilaçlanır ve sonra temizlenir.
• İşlem sırasına göre cihaz toplanır.

Klima Temizliği Nasıl Yapılır?


Klima Dış Ünite Temizliği Nasıl Yapılır?


Klima Bakım Servisi olarak Klimanın dış ünite temizliği yaparken iç ünitenin aksine sökülmeden evap kısımları ilaçlanarak basınçlı su ile durulandıktan sonra dış ünite yapılmış olur. Dış ünite bakımlarında dikkat edilmesi gereken birçok etken vardır. Özellikle de elektrik bağlantıların fanın suyu elektrik bağlantısına iletebilmektedir.


Servis olarak klimanın dış ünitenin normal şartlarda iç ünite kadar bakıma ihtiyacı yoktur. Dış üniteler dış cepheye göre üretilmesinden dolayı kendini doğa olaylarından yağmur ve diğer etkenlerden dolayı temizleyebilmektedir. Bu durum cihazın çalıştığı ortamdan dolayı değişmektedir. Çok fazla tozlu ortamda bulunan dış üniteler performans direk etkilemektedir.


Klima ısıtma ve soğutması sağlayan gazların kontrolü dış üniteden yapılmaktadır. Bakım sırasında tespit edilen performans eksikliğinin dış üniteye bağlanan manometreyle ölçülebilmektedir. Yapılacak Bu İşlemler sayesinde Detaylı Klima Bakımı yapılmış olur.

klima bakım servisi

klima bakım servisi
klima temizliği nasıl yapılır
klima temizliği nasıl yapılır

Evde Klima Temizliği Nasıl Yapılır?


Klima iç ve Dış Ünite bakımları yukarda belirtiğimiz şekilde yapılmaktadır. Fakat Klima kullanıcıların genel olarak temizlik için kullandıkları Porçöz, Yağ Sökücü ile klima temizliği, Kimyasallar ve klima spreyleri, sirke ile klima temizliği belli bir noktada klimaları temizlemektedir. Fakat tam anlamıyla bir temizlik olmamaktadır.


Klimaların temizlenmesinde kullanılan yağ sökücü ile klima temizliği gibi maddeler klimanın evap kısmındaki metal zarar verebilmektedir daha sonraki süreçte yıpranmadan dolayı gaz kaçırma gibi sonuçlara neden olmaktadır. Ayrıca Kullanılan klima temizleme kimyasallar genel olarak konsantre olarak satıldığından dolayı su ile ayarlama kısmında yapılacak olan hata yine klima peteklerine yanı evapa zarar verir. Bu durum klima temizleme sprey içinde geçerlidir. Ayrıca tüm bu kimyasalların tekrar su ile durulanması gerekir.


Tüm bu işlemleri kullanıcılar klima kasayı sökerek de yapılabilmektedir. Evde Klima Temizliği Yapılırken eğer klimanın kasası sökülürken bağlantı tırnaklarını kırılmasına neden olabilir. Diğer bağlantılara zarar verebilmektedir. Ayrıca kullanıcılar klimanın fanını temizlemediği için bu işlemler detaylı bir bakım olmamaktadır.

Klima Temizliği Kaç Yılda Bir Yapılır?


Klima Bakımları uzmanlar, üreticilere ve klima temizleme servisleri tarafından sene 1 defa yapılması önerilmektedir. Bu durum klimanın çalışma saati ve çalışma yerine göre 6 ay ve 3 ayda bir kadar. Çünkü İş yerleri, alış veriş merkezi ve bankalar ve oteller gibi çok fazla ve farklı kullanıcıya sahip klimalar ev klimalarına göre daha fazla temizlemesi gerekir. Ayrıca klimanın çalışma ortamıyla direk alakalıdır. Çok fazla tozlu ortamlarda çalışan klimalar performans olarak düşeceği için daha sık temizlenmesi gerekir.

klima filtre temizleme
klima filtre temizleme
Klima Filtre Temizleme


Klima filtre temizliği klima bakımı ile alakalı olsa da klima kullanıcıların klimanın çalışma zamanı ve çalıştığı ortama göre hafta da ayda bir ile haftada 1 defa yapması gereken bir işlemdir.


Klima Filtreleri ne kadar çok temizlenirse cihazın içi o kadar temiz kalır. Bu durum ise klima bakımının daha uzun aralıkla temizlenmesi anlamına gelir. Ortamda ki klimalar öncelikle filtre üzerinde birikir daha sonra evap kısmını doldurmaktadır. Klima filtre temizliği yapılış sırası ise
Öncelikle Klimanın ön kapağı 2 elle sağında ve solunda bulunan tırnaklarından kurtarıp açılır


Sağda ve solda bulunan 2 adet bulunan filtreler sökülür. Burada dikkat edilecek noktalardan bir tanesi klimanın marka ve modeline göre fark edebilmektedir. Bu sebepten ötürü klimanın filtreleri sökülürken boyut olarak dikkat edilmesi gerekir


Çıkarılan filtreler suyun altında tersten tutularak temizlenir. Temizlik için su yeterlidir. Fakat diğer temizlik ürünlerinden yararlanabilir. Fakat hiçbir şekilde çitilenmemelidir.


Filtre bezle kurutulur ya da bekletildikten sonra tekrar söküldüğü gibi takılmalıdır. Islak olarak takılmamalıdır.

,

Yorumlar: 42

  1. […] Klima Virüs Temizliği Nasıl Yapılır? Detaylı Bilgi… […]

  2. […] Klima Virüs Temizliği Nasıl Yapılır? […]

Yorumlar kapalı.