0 312 544 42 86
0532 499 24 84

Klima Nasıl Soğutur

Klima Nasıl Soğutur

Klima Nasıl Soğutur? Klima Soğuk Ayarı Nasıl Yapılır ?


Klimalar en çok kullanılan ve insan hayatını en çok kolaylaştıran cihazlar arasında yer alır. Günümüzde birçok konut ısıtma ve soğutma işleminde klimaların yeri tartışılmazdır. Ancak bir klimanın işlevlerinden uzun yıllar yararlanabilmek için bu cihazların çalışma prensibini bilmek gerekir. Birçok kullanıcı açısından en merak edilen konular arasında klima nasıl soğutur sorusu son derece dikkati çekmektedir.


Klimaların soğutma ve ısıtma konusunda belli bir çalışma prensibi vardır. Bu işlevlerinde meydana gelen bir sorun olduğunda kullanıcı açısından ciddi anlamda zorluk meydana gelebilir. Özellikle yaz aylarında soğutma özelliğini yitirmesi hem evlerde hem de iş yerlerinde sıcak hava ile mücadele etmenizi zorlaştıran bir durum gerçekleşir. Böyle zamanlarda klima teknik servis hizmeti almanız gerekir.

klima nasıl soğutur
klima nasıl soğutur


Klima Soğutma Nasıl Gerçekleşir?


Klima nasıl soğutur sorusuna genel bir yanıt verilebilir. Klimaların çalışmasını sağlayan birtakım donanım parçaları vardır. Bu elemanlar arasında kompresör, kasılma vanası, ısı çekici ve yoğuşturucu gibi parçalar son derece önemlidir. Bu parçalar en temel klima parçaları arasında yer alır. Klimalar soğutma işlemi sırasında soğuk havayı yoktan var etmezler. Ortamda ki havayı alır ve istenilen dereceye getirerek tekrardan ortama üflerler. Bunu yaparken klimanın temizliği ve klima gazı temel etkenle arasındadır.


Bu işlemin gerçekleştirilmesinde R410 veya R22 adı verilen özel soğutucu bir akışkan yoğunlaşır ve buharlaşır. Klimalar da bu iç ünite kısmından gelen sıvının emilerek buharlaşmasını sağlar ve bu şekilde mekânların içlerinin soğuması gerçekleşir. Bu işlevini kaybeden klimaların tamir ve bakımı konusunda firmamızdan hizmet alabilirsiniz.

Klima Gaz Dolumu
Klima Gaz Dolumu