0 312 544 42 86
0532 499 24 84

Klima Gazı Nasıl Toplanır?

Klima Gazı Nasıl Toplanır?

Klima Gazı Nasıl Toplanır? Tüm Detayları ve Püf Noktaları


Klimalar hem yaz hem de kış aylarında kullanılan ve hava sıcaklığını dengelemeye yarayan cihazlardır. İş ortamlarında ve evlerde sıklıkla kullanılan klimalarda birçok teknik detay vardır. Birçok nedenden dolayı klimanın gazının toplaması gerekebilir. Klimanın sökülmesi gerektiğinde, iç ve dış ünite yer değişikliğinde, klima tamir işleminde, detaylı klima bakımı için ya da taşınması sırasında klimaların gazının toplanması gereklidir. Klima gazı nasıl toplanır? konusunda profesyonellik son derece önemlidir.

ev Tipi Klima Gazı Nasıl Toplanır
ev tipi klima gazı nasıl toplanır


Klima gazı farklı bir durum olmadığı sürece soğutma ve ısıtma yapan klimanın gaz toplanabilmektedir. Klimanın gazı klima kompresörü çalışmaması ve arızası durumda toplanmaz. Bunun haricinde ise elektrik arızası veya elektrik gelmemesi durumunda klimanın gazı toplanmaz. Klima gazı toplanması hem doğa için hem de maddi açıdan önemlidir. Klimanın gazının dolumu yapılması yaklaşık montaj fiyatın yakın fiyat tutabilmektedir.


Klimalar bir yerden bir yere taşınacak ise yani demonte ve montaj yapılacak ise gazının toplanması gerekiyor. Bu işlem yapılmazsa ileride ekstradan gaz maliyeti ortaya çıkabilmektedir. Eğer klimalarınızın taşınması ya da başka bir yere montajı yapılması gerekiyorsa ehil kişiler tarafından montajının yapılması son derece önemlidir. Bu süreçte klima gazı toplama işleminin de profesyoneller tarafından yapılması oldukça önemlidir.

Klima Gaz Dolumu
Klima Gaz Dolumu


Klima Gazı Toplama İşlemi


Bu işlem yaptırılırken özel ekipmanlar kullanılmaktadır. Aynı zamanda profesyonel olmak da büyük bir önem taşıyor. Klima gazı toplama işlemi klimaya bakım yapılacağı zaman, taşınacağı zaman ya da arızalarının giderilmesi için sökülmesi gerektiğinde yapılan işlemlerdir. Klima sökme işlemi yapıldığında klima soğutma sistemi içerisinde yer alan soğutucu akışkanın dış ünitede toplanması oldukça önemlidir.


Bu işlemin yapılabilmesi için klimanın içerisinde yer alan kompresörün arızalı olmaması son derece önemli bir kriterdir. Aynı zamanda performansı çok düşük olan bir klimanın gazının dış ünitede toplanması da zor bir işlemdir.

Ev Tipi Klima Gazı Bittiği Nasıl Anlaşılır
Klima Gazı Bittiği Nasıl Anlaşılır


Klima Soğutucu Akışkanını Toplama

Klima gazı nasıl toplanır? Sorusunun cevabı klimaların kompresörü çalışır bir durumdayken klimanın kendisi yaz konumunda çalıştırılır. Bu konuda bir süre çalışır ve rejimi yakalar. Sonrasında soğutucu da akışkanın büyük bir kısmının çevrim sırasında dış ünitede depolanmaya başlar. İç ünitede bulunan soğutucu akışkan dış üniteye taşınır. Bunun için de mutlaka servis valflerinden yararlanmak gerekir. Profesyonel bir şekilde gerçekleştirilmesi gereken bu işlem klimalar açısından büyük bir önem taşımaktadır.


Alanında uzman olan teknik servisimiz klima gazı nasıl toplanır? konusunda sizlere profesyonel bir hizmet vermektedir. Bu işlemin yapılması cihazlarınızın ileride mekanik sorunlar nedeni ile çalışmama riskini de ortadan kaldıracaktır. Klimanızın sökülmesi ya da taşınması gerektiğinde önemli bir hizmet olan klima soğutucu akışkanının toplama işlemi firmamızın profesyonel olarak gerçekleştirdiği bir hizmettir.

ankara klima gaz dolumu
ankara klima gaz dolumu

Yorumlar: 2

  1. […] sökme ve takma ( normal şartlarda doğru yapılan bir klima sökümünde klima gazı toplanır. Klima gazı nasıl toplanır yazımızı okuyabilirsiniz.) , klima gaz borularındaki havşalarının tam anlamıyla oturtulup […]

Yorumunuzu ekleyin