0 312 544 42 86
0532 499 24 84

Klima Sökme

Klima Sökme

10 Basit Adımda Kolay Klima Sökme İşlemi


Klimaların çok fazla kullanıcıya sahip olmasının nedenlerinden biride, Klimalar sökme yapılıp daha sonra tekrar kullanılabilir cihazlar olmasından dolayıdır. Göktürk Klima Servisi olarak sizlere Klima sökmekle alakalı olarak Klima Nasıl Sökülür? Klima Sökümünde dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Klima demontajı ile alakalı tüm bilmeniz gerekenleri sizler için sıraladık…

Göktürk Klima Servisi | Bakım, Tamir, Arıza, Montaj
klima sökme

Klimaların çok fazla tercih sebebi vardır. Bunlardan bir tanesi de klimaların sökülüp tekrar kullanılabilir olmasıdır. Servis olarak klima sökme konusunda yazdığımız makalemiz tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Klima sökmek basit gibi görünse de ciddi bilgi ve tecrübe gerektirmektedir. Klima demontajın da yapılacak olan bir hata ciddi anlamda maddi ve manevi zararlara yol açabilmektedir. Bu nedenle Klima sökme işleminde mutlaka uzman kişilerden yardım almanız gerekmektedir.


Profesyonel kişiler tarafından klima demontajı yapılmayan cihazlarda birçok zararlar verilmektedir. Klimanın plastik kasasında kırıklık, klimanın kasa geçme tırnaklarının kırılması, flap da dediğimiz yönlendirme kanatçıkların kendisinin ve geçme yerlerinin kırılması, klimanın gaz borusunun kesilmesi, ezilmesi, bükülmesi, klimanın gazının toplanamadan kaçırılması, klima gaz boruların bağlantı havşalarına zarar verilmesi, klimanın gaz toplama vanalarının zedelenmesi, klimanın düşürülmesi ve ezilmesi vb. zararları sayabiliriz.


Klimalar belirli ağırlığı alan cihazlardır. Özelliklede dış ünitelerin ciddi ağılıkları vardır. Bu ağırlıklar klimanın büyüklüğüne göre de artmaktadır. Dış üniteler ayakları üzerine pencere altlarına, çatıya, balkon içlerine ve bazen de yere konabilmektedir. Klima Sökümünde yapılacak hatalı müdahale klimanın düşmesi yol açabilir. Klima düşerken klima sökümünü yapan kişiye yazar verebileceği gibi klimanın altında bulunan ya da klimanın altından geçen kişiye de zarar verilebilir. Düşen klimalar kullanılmaz halede getirebilir. Klima sökümü yapılırken mutlaka gerekli güvenlik önlemlerinin alınması gerekmektedir

Klima Montajı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Klimalar ısıtma ve soğutma işlemini içindeki akışkan sıvı olan gaz ile yapmaktadır. Bu gaz klima sökülürken bağlantı borularındaki aparatlar sayesinde toplana bilmektedir. Klimanın gazı genel olarak klimanın dış ünitesine motora toplanır. Bazı durumlarda ise makine yardımıyla toplanmaktadır. Klima demontajında gazı toplanan klimalar tekrar kullanımda boru bağlantısı yapıldıktan sonra vanalar açılarak gaz sisteme verilir. Klima gazı eğer kaçırılırsa tekrar yüklenmesi ciddi maliyet gerektirebilmektedir.


Yukarda ki gibi bilinçsizce yapılacak klima sökmekle alakalı işlemler. Klimanın tekrar kullanılması gerektiğinde bu zararlar görsel ve işitsel olarak kullanıcılara sorun açar. Klimada verilen bu sorunlar klima sökme işlemine verilecek paranın çok daha fazlasının cebimizde çıkmasına neden olacaktır.

Klima Virüs Temizliği İlgili Tüm Bilmeniz Gerekenler…

Klima Nasıl Sökülür?


Klima iç ünite, elektrik bağlantısı, klima dış ünite, klima boru bağlantıları, klima sinyal kabloları ve drenaj hattı hepsi bir bütündür. Bu saydığımız işlemler belirli bir sıra ile tek tek yapılarak klima sökme yapılmış olacaktır. Yapılacak olan klima sökümünde yeterince dikkat gösterilmesi durumunda aynı malzemeleri klimanın daha sonra ki kullanımında kullanılabilir. Klima Nasıl Sökülür? Sorusununun sıralaması aşağıdaki gibidir. Daha Detaylı Bilgiyi İlgili yazımızdan okutabilirsiniz.


Klima Nasıl Sökülür Gazı Kaçmadan?


Öncelikle olarak klima soğutmada çalıştırılır. Daha sonra klimanın dış ünitesine manometre takılır bu manometre içerdeki gaz oranı ölçer. Klima da biri kalın biri ince olmak üzere iki adet boru vardır. Biri emme yapar biriside basma yapmaktadır. Bu boruların bağlantı havşaların bulunduğu yerde biri kalın boruda diğer de ince boruda olmak üzere iki adet vana vardır. Öncelikli olarak klimanın ince borusunda bulunan vana kapatılır. Daha sonra manometrenin ibresinin sıfıra gelmesi beklenir. Sıfıra gelen ibreden sonra kalın borudan vana kapatılır. Kapatılan vanadan sonra klimanın kapatılır. Bu şekilde Klima sökmek için hazır olmuş olabilir. Klima gazı kaçmadan nasıl sökülür? Sorusun cevabı da bu şekilde vermiş olunur.


Bu işlem yapılırken dikkat edilecek bir nokta ise klimanın vanaları uygun alyan ile duruma göre açılmalı ya da sıkılmalıdır. Eğer uygun alyan ile yapılmayan vanalar zarar görürse klimalar gazı tutamaz ve cihaz bekleme durumunda gazın kaçmasına neden olacaktır.


Klima İç Ünite Sökümü Nasıl Yapılır?


Klima gazını kaçırmadan sökme işlemi yukarıda belirtiğimiz gibi yapıldıktan sonra. Klima iç ünite duvardan nasıl sökülür? Sorusunun cevabı ise öncelik kapatılan cihazın elektrik bağlantısı kesilir. Elektrik bağlantısı sökülürken mutlaka klimanı takılı olduğu fişi ya da elektrik sigortası indirilir. Sırasıyla ön kapak ve kasa sökülür, elektrik bağlantısı, sinyal kabloları yerinden çıkartılır. Klima alt tarafı bağlantı aparatından kurtarılarak hafif yukarı kaldırılır. Klimanın boru bağlantıları, drenaj bağlantısı sökülür. Klimayı duvarda tutmak için bulunan aparat çıkartılarak iç ünite sökümü gerçekleşmiş olur.

Klima İç Ünite Asgı Sacı
Klima İç Ünite Asgı Sacı

Klima Dış Ünite Nasıl Sökülür?


Klimanın motoru nasıl sökülür sorusun cevabı ise klima gazını kaçmadan motora topladıktan sonra biri ince biri kalın olan borular havşalarından sökülür. Klimanın elektrik bağlantısı ve sinyal kabloları sökülür. Eğer varsa klimanın ayak pabuçları ve bağlantısı sökülür. Klima karşılık olarak yere indirilir. Klimanın üzerinde bulunan 2 adet ayak bağlantı dübellerden kurtarılarak sökülür. Bu şekilde klima dış ünite sökme gerçekleşmiş olur.


Klima boru kiti dikkatli bir şekilde kırmadan ve ezmeden toplanır. Klimanın sinyal kablosu ve elektrik bağlantı kablosu toplanır. Yukarıda belirtiğimiz şekilde sökme işlemi yapılan klimalar tekrar kullanımı gerektiğinde fazladan ek bir maliyet gerektirmeden yapılabilir.


Yukarda belirtiğimiz klima sökme işlemi split ( duvar ) tipi klima için geçerlidir. Salon tipi klima sökmekte yaklaşık aynıdır. Diğer klima tipleri için sökme işlemi mantık olarak aynıdır. Şekil olarak farklılık göstermektedir. Bu durum başta en çok tercih edilen Arçelik, Vestel, Beko, Samsung, Lg için aynıdır. Göktürk Klima Servisi olarak Klima sökmek için servisimizden daha detaylı bilgi randevu alabilirsiniz. Servis olarak amacımız sizlere en iyi hizmeti % 100 müşteri memnuniyetiyle sunmaktır. Kaynak: Göktürk Klima

Yorumlar: 25

Yorumunuzu ekleyin