0 312 544 42 86
0532 499 24 84

Klima Nasıl Sökülür

Klima Nasıl Sökülür

Klima Nasıl Sökülür? Tüm Detayları ile En Pratik Yöntemleri


Klimalar en önemli cihazlar arasında yer almaktadır. Hem ev hem de iş yerinde havanın dengesini sağlamak, mevsimlere uygun bir ortam yaratmak açısından büyük bir önem taşımaktadır. Ancak klimalar bir çok nedenden dolayı klimayı sökmek gerekebilir. Ev tadilatından, dış cephe yalıtımı, klima performansından dolayı, klima değişikliği, yanlış montaj, taşınma ve yerde değişimlerinden dolayı klima sökme işlemi gerçekleşmektedir. Bu durumda klima kullanıcıların aklına ilk gelen klima nasıl sökülür? Sorusudur.


Klima sökümü dikkat ve profesyonellik gerektiren ciddi bir işlemdir. Yanlış yapılacak bir işlem hem klimanıza hem de size ciddi maddi ve manevi zararlar verebilecektir. Klimada kullanılan tüm parçalar düzgün bir şekilde sökülürse klima gaz borusu, klima gazı toplanırsa, askı aparatı klima iç ünitesi, klima dış ünitesi, klima dış ünitesi ve dış ünite askı ayakları klimanın tekrar montajında kullanılabilir. Bu durumda sadece montaj ücreti ödeyerek montaj işlemini yaptırmış olursunuz.

ev tipi klima sökümü nasıl yapılır
klima sökümü nasıl yapılır
ev tipi klima nasıl sökülür
klima nasıl sökülür


Klima sökme kısmında parçaların düzgün bir şekilde sökülmez ise klimanın gaz borusu, klimanın gazı ve diğer aksamları ciddi maliyet gerektire bilmektedir. Bu durum ise klima kullanıcılarda klima nasıl sökülür sorusu gelmektedir.


Böyle zamanlarda klimalarınızın hızlı bir şekilde sökülmesi gerekir. Klima nasıl sökülür sorusu klimasını taşıyacak birçok kişi tarafından en beğenilen konular arasında yer almaktadır. Klimalarınızın kolaylıkla sökülebilmesinde firmamız sizlere profesyonel bir hizmet vermektedir. Kalite standartları son derece yüksek olan bir klima sökme işlemi için 7/24 bizlerden hizmet alabilirsiniz.


Yazdığımız Klima Nasıl sökülür ? Yazımız tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Klima yukarıda belirttiğimiz nedenlerden ötürüde yapılacak bir yanlış ciddi maddi ve manevi zararlara yol açabilmektedir. Klima da elektrik aksamından dolayı elektrik çarpması, Dış ünitenin ağırlığından dolayı düşürülebilir. Klima düşerken söküm yapan kişi zarar verebileceği gibi gerekli kadar önlem alınmaz ise alt tarafından geçen insanlara ya da diğer canlılara zarar verilebilir. Klima Nasıl Sökülür ? Sorunun cevabını vermek gerekirse;


• Klima sökme işlemine başlarken yapılması gereken ilk işlem klimanın gazının toplanması gerekmedir. Eğer klimanın gazı toplanmaz ve kaçırılırsa klimanın tekrar takılması gerektiğinde Klima gaz dolumu gerekir. Klima gaz dolumu klima montajının fiyatı geçebilmektedir. Klima gazı nasıl toplanır? Yazımızda daha detaylı bilgiyi alabilirsiniz.


• Sökme işlemine başlarken yapılması gereken ilk işlem dış ünitesin genellikle sağ tarafında gaz borularının bağlantı yerleri yerlerinde bulunan iki adet vananın bulunduğu kör tapalar açılır. Sıkmak için gerekli olan aylan hazırlanır.


• Klima soğukta belli bir süre çalıştırılarak beklenir. Daha sonra klima bulunan biri emme diğeri de basma olan iki adet boru vardır. Öncelikli olarak basma hattının vanası hazırlamış olduğumuz aylan ile kapatılır. Duruma göre yaklaşık olarak 1 dakika beklenerek diğer boruda ki servis vanası kapatılır. Bu şekilde klimanın gazı toplanmış olmaktadır. Vana kapattıktan sonra mutlaka klimayı kapatılması gerekmektedir. Burada dikkat edilecek bir nokta ilk vana kapatıldıktan sonra klimanın dış ünitesinin motor sesi değişir. Doğru zamanlamayla diğer vana kapatmanız gerekir çünkü kompresöre zarar verebilir ve diki maliyet gerektiren motor değişimi yapmanız gerekebilir


• Genel olarak klima servisler klima gazı toplarken gerekli ekipmanlar ile söktüğünden dolayı klimanın gazının toplandığı manometreden görerek diğer vanayı kapatarak klimanın kompresörünün zarar görmesini engellemektedirler.


• Böylelikle klimanın gazı dış ünitede yanı kompresörde tekrar takılacağı zamana kadar toplanarak bekletilir.


• Klimanın ana şebekeden elektrik bağlantısı kesilir ve diğer söküm aşamalarına geçilir.


• Klimanın gazının toplandığı vanaların bağlantıları bulunan ince ve kalın gaz boruları İngiliz anahtarı ya da uygun anahtarla sökülür.


• Klimanın elektrik beslemesi dış ünitesi öncelikle elektrik daha sonra ise iç ünite ile dış ünite arasında haberleşmeyi sağlayan kablolar sökülür.


• Klima dış ünite asılı ise klima ile ayaklar arasındaki bağlantı sökülür ve dış ünite yere indirilir.


• Klimanın dış ünitesini duvarda bulunan consol da denilen ayaklar yerinden sökülür.


• Klimanın gaz borularının bir diğer bağlantı olan iç ünite bağlantısı düzgün ve zarar vermeden sökülür. Burada dikkat edilmesi gereken noktalar. Klima gaz boruları çok fazla problem olmadığı sürece tekrar kullanılabilmektedir. Eğer dikkat edilmeden sökülen borular tekrar takıldığında klimanın gazı kaçırarak sizlere ekstra gaz maliyeti ayrıca boruların değişmesi gerektiği için de ayrıca boru maliyeti çıkabilmektedir.


• Drenaj hattı bağlantısı iç ünite bağlantısında çıkarılır.


• Daha önce dış üniteden çıkarılan haberleşme kabloları aynı şekilde iç üniteden de çıkarılır


• Klima İç ünitesi alttan hafif kaldırılarak askı saçından kurtularak yavaş yavaş çekilerek iç ünite yerinden çıkarılarak uygun yere konur.


• Daha sonra duvarda klimayı durması için asılan askı saçı davardaki dübellerden kurularak yerinde çıkarılmış


Yukarıda belirttiğimiz doğrultuda ve düzende yapılan klima sökümü, Klima Nasıl Sökülür? Sorusunu cevabıdır. Klima Sökme ile daha detaylı bilgiyi yazınımızdan ya da söküm videomuzdan öğrenebilirsiniz.

ev Tipi Klima Gazı Nasıl Toplanır
ev tipi klima gazı nasıl toplanır


Klimalar bazen bulundukları yerde iyi verim sağlamadığından bazen de başka bir yere taşınması gerektiğinden sökme işlemine maruz kalabilmektedir. Bu işlemin yapılmasında mutlaka profesyonel destek alınması gereklidir. Duvara monte edilmiş bir iç üniteyi ve dış üniteyi sökmek ve yeni bir yere monte etmek son derece zor bir işlemdir.


Bu işlemi yapmadan önce mutlaka klimanın iç kısmında yer alan gazın toplanması gereklidir. Klima gazını toplamadan klimayı sökmeye kalkışmak son derece ciddi riskler ortaya çıkarabilmektedir. Klima gazını çıkarma işlemini yapmadan önce de cihazları soğuk çevrime geçirmeniz önemlidir. Bu işlem sonrasında klima gazını da güvenli şekilde çıkarma şansı elde edebilirsiniz.


Bu işlemler sonrasında çeşitli aparatlar yardımı ile klimalarda bulunan tüm vanalar kapatılır ve sonrasında sigortasının da kapatılması sağlanır. En son işlemde klimaların elektrik ve haberleşme tüm bağlantıları devre dışı bırakılır. Klimaların kablolarının kodlanmasına özen gösterilir. Sonrasında ise iç ünite yavaşça yerinden sökülür ve son olarak dış ünitenin sökülmesi sağlanır. Bu süreçte klima nasıl sökülür? firmamız klimalarınıza kesinlikle zarar vermeden bir klima sökme işlemi gerçekleştirmektedir.

klima sökme
klima sökme

Yorumlar: 1

  1. […] gösterilmesi durumunda aynı malzemeleri klimanın daha sonra ki kullanımında kullanılabilir. Klima Nasıl Sökülür? Sorusununun sıralaması aşağıdaki gibidir. Daha Detaylı Bilgiyi İlgili yazımızdan […]

Yorumunuzu ekleyin