0 312 544 42 86
0532 499 24 84

Klima Montajı

Klima Montajı

10 Aşamada Kolay ve Ekonomik Klima Montajı


Son yıllarda özellikle mevsimsel değişimlerle birlikte klimalar hayatımızın değişmezlerin arası girmiştir. Klimaların bu denli hayatımıza girmesinin nedenlerinden birisi de klimaların taşınabilir cihazlar olmasıdır. Peki, klima montajı nasıl yapılır? Klima Takma da dikkat edilmesi gerekenler? Klima Kurulumunu da detayları nelerdir? Klima montajı da dikkat edilmesi gerekenler? Klima montajı ne kadar sürer? Tüm bilmeniz gerenleri sizler için sıraladık…

Göktürk Klima Servisi | Bakım, Tamir, Arıza, Montaj
Klima Montajı

Göktürk Klima Servisi olarak bilmeniz gereken en önemli bilgi klima montajı bilgi birikim ve tecrübe gerektiren bir işlemdir. Montaj sırasında yapılacak herhangi bir hata ciddi maddi ve manevi zararlara yol açabilmektedir. Aşağıda yazdığımız klima takma ile ilgili bilgiler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Klima takılması ile ilgili daha detaylı bilgiyi servisimizi arayarak edinebilirsiniz.


Klimalar taşınabilir cihazlar olduğundan dolayı, sadece ilk montaj sırasında değil sonra ki kurulumlarında da ayrıca, klima iç ve dış ünite yer değişimi, taşıma işlemlerinde çok dikkat edilmesi gerekmektedir. Yapılacak olan klima iç ünite montajı ve sonrasında ki zamanında yapılacak olan klima temizleme işlemi cihazların uzun ömürlü ve sorunsuz çalışmasına neden olacaktır.


Genel olarak ilk klima alımınız da aldığınız klima firması ilk klima kurulumu ücretsiz olarak sağlamaktadır. Onun haricinde ki klima montajları, yer değişimleri, ikinci el klima montajları ve klima takmaları teknik servis ya da yetkili servis tarafından ücretli takılmaktadır. Yapılacak olan klima takılma işleminde yapılacak olan hata;


• Klimanın verimsiz çalışmasına neden olur.
• Klima performansız çalışması klimayı yıpratır ve ömrü azalır.
• Klima yeterince ısıtma ve soğutma yapamaması, cihazın daha fazla elektrik tüketimine neden olur. Yüksek elektrik faturaları gelmesine neden olmaktadır.
• Klimanın yeterince mevsime göre ısıtma ve soğutma yapamaması cihazın çok çalışmasına neden olur. Çok fazla çalışan klima parçaların ömrünün kısalması neden olur. Bu durumda parçaların arızalanmasına ve ciddi maliyet gerektiren klima tamir gerektiren işlemlere yol açar.


Servis olarak bizden detaylı olarak, Arçelik klima montaj, Baymak klima montaj, Vestel klima montaj ve Samsung klima Montajı başta olmak üzere tüm marka ve model klimalar için yardım alabilirsiniz. Montaj ve diğer konularda daha detaylı bilgi ve fiyatlandırma için Klima Servisi yazımızı okuyabilirsiniz.

ev tipi klima montaj fiyatları
ev tipi klima montaj fiyatları

Klima Takılmasında İzlenecek Yollar


Klima montajı nasıl yapılır? Sorusuna geçmeden önce Klima Takma işleminde klima montajı için elektrik tesisatı, klima dış ünite montajı, klima iç ünite montajı ve klima montaj borusu hepsi bir bütündür. Klima Kurulumunda tek tek ele alınamaz. Hepsi bir bütün olarak yapılmalıdır. Klima montajı da dikkat edilmesi gerekenler montaj öncesi belirli hazırlık yapılmalıdır. Montajın yapılacağı yer, iç ve dış ünite takılacağı yer, klima elektrik montajı için elektrik bağlantısı planlanmalıdır. Ayrıca Klima montajı için gerekli olan malzemelerin ayarlanması gerekmektedir.


Genel olarak tüm klimaların montajı yaklaşık olarak aynı mantıktadır. Montajın şeklinin farklılık göstereceği nokta klimanın tipine göre değişiklik göstermesidir. Birde portatif klima kurulumu farklılık gösterir. Göktürk Klima Servisi Olarak biz Sizler için en çok kullanılan klima olan split tipi klima montajı ve salon tipi klima montajını ve split klima montajı işlem basamakları yazıyoruz.

Klima İç Ünite Asgı Sacı
Klima İç Ünite Asgı Sacı

Klima Montajı Nasıl Yapılır?


Yukarıda sıraladığımız gibi klimanın montajı, klimanın ömrü, performansı ve enerji kullanımı direk etkiye sahiptir. Yapılacak işlem eksiksiz tam olmalıdır. Klima montaj öncesi yapılacak hazırlıklarla ve klima montajı için gerekli malzemeler hazırlanmasıyla montaja geçilmelidir.


Genel olarak o sıfır ürünler için klima firmaları ücretsiz keşif vermektedir. Biz sizlere ikinci el klima montajı nasıl yapılır? Sorunu cevabı yazmaktayız.
Duvara monte klimayı tutacak olan iç ünite aksı aparatının montajı yapılması gerekir.


Klima iç ünite montajı yüksekliği tavan yakın ortalama 10 cm ayarlanan dengeli bir şekilde duvara sağlam bir şekilde yapılması gerekir. Çünkü sağlam olmayan montaj klimanın düşmesi ve zarar görmesine neden olur. Ayrıca tavana sıfır şekilde ayarlanan klimalar bakımları sırasında kasa açılamaz ve zarar göre bilir.


Askı aparatında denge çok önemlidir. Meyil verilmeyen iç üniteler daha sonra su akıtmakta ve tadilat gerektiren sorunları ortaya çıkarmaktadır.
Klimanın dış ünite ile klimanın iç ünite arasında, klima elektrik montajı, sinyalizasyon, drenaj ve gaz borusunun geçeceği uygun bir delik delinmesi gerekir. Delik çıkacağı yer müdahalesi kolay yerde olması ileriki zamanda ki müdahalelerde kolaylaştıracaktır.


Delinecek olan duvar, kolan, kriş ve elektrik bağlantısı gözetilerek yapılması gerekir.


Askı aparatına asılan klima yerine yerleştirilir. İç ünite klima takma işlemi tamamlanır.


Klima dış ünite montaj ayağı, klima dış ünite yüksekliği uygun ayarlanmalıdır. İç ünite montaj yüksekliğinde ki gibi önemlidir. Daha sonra ki arıza ve tamir işlemleri kolaylaştır.


Dış üniteyi yere, balkona ve pencere altlarına klima dış ünite montajı yapılabilir. Ancak burada bağlantıların çok iyi yapılması gerekir. Yapılacak bu bağlantı sağlam olmak zorundadır. Gerekli durumlarda tij kullanımla klima dış üniteleri ağır olduğundan dolayı sabitlenip hiçbir şekilde düşmemesi sağlanmalıdır.


Klima takılması yapılan iç ve dış ünitenden sonra boru bağlantısı, klima montajı için elektrik tesisatı, su gider, sinyalizasyon bağlantısı yapılır.
Klima vakumlama yapılarak, dış ünite boru vanalarında açılarak gaz bırakılır. Eksiklik durumun da klimanın durumuna göre gaz takviyesi yapılır.


Klima takılması bitirilmiş ve klima çalışmaya hazırdır

izmir klima sökme servisi
Klima Dış Ünite Montajı Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Klima Dış Ünite Montajı Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler


Sıfır veya ikinci el klima montajı nasıl yapılır? Sorusuna verdiğimiz cevaba istinaden. Klimanın dış ünitesi montajı yapılırken öncelikle yapılması gereken dış ünitenin asılacağı yerin ve konacak yerin çok iyi seçilmesi gerekmektedir. Doğru yapılacak seçim


• Klima takılması gereken duvarın sağlam olması gerekmekte
• Havşa ve elektrik bağlantıların bağlanacak yerinde kolay ulaşılabilir olması
• Üst ve ön kapağının kolay açılabilir olması
• Konulacak yerin ön tarafının açık olması gerekir.
Yukarıda yazdığımız seçenekler dış ünite montajında en sağlıklı şekilde yapılması sağlamaktadır.


Klimanın dış ünitesi, iç ünitesine kıyasla çok daha ağır bir malzemedir. Dışarda bu ağır malzemeyi durmasını sağlayan sadece klimanın 2 adet dış ünite ayaklarıdır. Klima takılması gereken yerin bir yer seçimi klimanın düşmesine neden olabilir. Eğer klima düşerse gaz boruları kırılır, gaz kaçar, dış ünite zarar görür. En önemlisi de insanların üzeri düşebilir. İstenmeyen maddi manevi sonuçların karşımıza çıkmasına neden olur.


Klimanın dış ünitesinin kolay ulaşılabilir olması gereklidir. Çünkü montaj sırasın da elektrik, sinyalizasyon ve boru bağlantıların kolay yapılabilmesi için gereklidir. Müdahale gereken durumlarda kolay olması sizin işinizin kısa vadede çözülmesi sağlanır.


Klimada oluşabilecek arızalarda müdahale açısından motor, kapasitör, elektrik bağlantıları ve kartlar için klimanın ön ve üst kapağının kolay açılabilir olması gerekmektedir.


Dış ünitenin önünde balkon duvarı, cam, duvar fanı çalışma alanın ekleyen durumlarda klima çok fazla ısınarak motoru devreden çıkarabilmektedir. Bu durumda performans düşüklüğüne neden olabilir. Cihazınıza zarar verecek durumları ortaya çıkarabilmektedir.

Klima İç Ünite Montajı Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler


Klima İç Ünite montajı yapılırken dikkat edilecek hususlar askı aparatının düşmelere karşı çok iyi sabitlenmesi gerekmektedir. Bu düşmelerin önüne geçmek için asılacak yerin çok iyi seçilmesi gerekmektedir.


Klimanın iç ünitesinin bulunduğu yer çok iyi hava akımı yapması gerekmektedir. Yanlış seçim cihazınızın veriminin düşmesine, daha fazla elektrik harcamasına ve klimanın kendisini zorlamasından dolayı arıza ve tamir masrafları çıkarması neden olabilmektedir.


Klimanın duracağı yerin arkasından elektrik bağlantısı olmamasına dikkat edilmeli, Klima drenaj hattının çok dengeli seçilmesi gerekir. Bakımlarının zamanında yapılması gerekmektedir oluşabilecek bir su akıntısı, tamirat gerektiren çıkabilir. Klimanın tam altına elektronik eşyalar konulmaması gerekmekte iç üniteden su akıtma cihazlarınıza zarar verebilmektedir. Split Klima Montajı ve Salon tipi Klima Montajı Arçelik Klima, Baymak Klima, Lg Klima, Vestel klima montaj başta olmak üzere tüm marka ve model klimalar için aynıdır.


Klima kurulumu nasıl yapılır sorusun cevabını verirken mutlaka işinin ehli kişiler ve servisler tarafından veya servisimizden yardım alabiliriz. Servis olarak montaj öncesi ücretsiz olarak kesif hizmeti vermekteyiz.

Klima Montajı Ne Kadar Sürer?

Klima takmak ne kadar sürer? Sorusun cevabı klimanın takma yapılacak yerin kolay veya zor olması, klima dış ünite montajını yere mi ya da klima dış ünite montaj ayağı yapılacak olması, klima montajı için elektrik tesisatının çekilecek yerin kolay ya da zorluğu duvarın yapısı takılacak olan klimanın kapasitesi yani büyüklük ve küçüklüğü gibi etmenler belirler. Bu durumda Klima Montajı Kaç Saat sürer Sorunun cevabı yukardaki saydığımız etmenlere göre klima montaj süresi 30 dakika ile 2 saat arasında değişmektedir.


Portatif klima Kurulu için Klima Montajı kaç saat sürer? Soruna cevap daha kolaydır. Çünkü Portatif klima kurulumunda klima elektrik bağlantı kendi için yapılı olduğundan dolayı fişini prize takmak yeterlidir. Portatif klimada konulacak yerde sadece sıcak ya da soğuk havanın çıkacağı boru için camın kesilmesi yeterlidir.

Yorumlar: 42

Yorumunuzu ekleyin