0 312 544 42 86
0532 499 24 84

Klima Soğuk Üflemiyor

Klima Soğuk Üflemiyor

Klima Soğuk Üflemiyor


Klimanın çalışmasında sorun yok ama ortamı soğutmuyor ise öncelikle ayarlarının doğru yapılıp yapılmadığı kontrol edilmeli. Yaz geldiğinde klima yaz moduna getirilmiş olmalı. Eğer klima serinletiyor ama yeterince soğutmuyor ise klimanın periyodik bakımı yapılmamış olabilir. Klimadan verimli bir şekilde yararlanabilmek için yaz ve kış mevsimi girerken bakımı ve temizliği yaptırılıp doğru ayarlarda kullanıma hazırlanması gerekir.


Klima soğuk üflemiyor ise gazı bitmiş veya eksilmiş de olabilir. Gazının kontrol ettirilip bitmişse gaz dolumu yaptırılmalıdır. Gazı biten ya da motorunda arıza olan klima çalıştırdıktan bir süre sonra tekrar kapanır. Kullanıcı hatalarından dolayı da klima soğuk üflemiyor olabilir. Aslında klimada hiçbir sorun yoktur ama kumanda üzerinden doğru ayarlar yapılmamışsa kullanıcı hatasından dolayı da sorun yaşanabilir.. Tüm klima soğutmama ilgili daha detaylı bilgi ve ayrıntı için Klima Tamir yazımızı okuyabilirsiniz

Klima Soğuk Üflemiyor
Klima Soğuk Üflemiyor


Servis Çağırmadan Önce Yapılacaklar


Klimayı kullanmak istediniz ama cihaz randımanlı bir şekilde çalışmıyorsa hemen klimanın arızalı olduğu düşünülmemeli. Servis çağırmadan önce evde yapılacak olan kontrolleri sağladıktan sonra yine de klima soğuk üflemiyor ise profesyonel hizmet için servise başvurmak gerekir. Kullanıcıların yapması gereken kontroller şöyle sıralanabilir;


• Öncelikle kumanda üzerinden doğru ayarın yapıldığını kontrol edin. Klimanın yaz moduna getirilmiş olduğundan emin olmalısınız. Kumandadaki mode tuşuna basıp kar tanesi simgesine getirin. Güneş simgesi kış ayarıdır.


• Klima ayarı yazın soğutmada düşük değerde kışınsa yüksek değerde olmalıdır. Klima ayarının yazın sürekli 18 derecelerde olması yanlıştır en doğru ayar 23 derecedir.


• Klimanın filtresinin temiz olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Kirlenen ve tozlanan filtre tıkanarak soğuk sıcak hava üflenmesini engelleyebilir. Filtreyi çıkararak yıkayıp kuruttuktan sonra tekrar takmalısınız.


• Klimanın fan ayarının doğru yapılmış olması önemli bir etken. Kumandadaki fan tuşundan üfleme ayarını yükseltmek gerekir. Üfleme devri düşük ise klima yeterli soğutmayı yapmayabilir.


• Kapı ve pencerelerin kapalı olduğundan emin olun.


Yukarıda sayılan kontrolleri yaptıktan sonra klimanız yine de soğuk üflemiyor ise cihazınıza daha fazla müdahalede bulunmayın servise başvurun. Aksi halde cihaza zarar vererek büyük masraflara sebep olabilirsiniz.


Klimanın Soğutmama Sebepleri Nelerdir?


Klimaların yıllık düzenli bakımları ve ayarları yaptırıldıktan sonra soğutmada problem yaşanıyor ise cihazda bazı arızalar meydana gelmiş olabilir. Mesela kompresör arızası, iç ve dış ünitenin fan arızası, kart arızası, kumanda, sinyal kablosu arızası. Boru hattında meydana gelen ezilme veya kaçak. Klima gazında eksilme ve gerekenden fazla gaz dolumu gibi sorunlar oluşmuştur.
Bu gibi durumlarda mutlaka profesyonel hizmet alınması gerekir. Ehil olmayan kişiler tarafından yapılan müdahalelerde daha büyük arızalara davetiye çıkarılır. Klimalar hassas cihazlardır yanlış müdahale daha büyük masraflara yol açar.


Klima soğuk üflemiyor, kışın yeterli ısıtmıyor, çok fazla sesli çalışıyor, gazı eksilmiş veya bitmiş gibi sorunlarınızda firma olarak en doğru ve kaliteli hizmeti sunmaktayız. İşinde eğitimli uzman çalışanlarımız en kısa sürede sorunlarınıza çözüm bulacaktır.