0 312 544 42 86
0532 499 24 84

Klima Neden Su Akıtır

Klima Neden Su Akıtır

Klima Neden Su Akıtır


Son yıllarda yaz ve kış aylarının vazgeçilmezi olan klimalar iç ünite ve dış ünite olmak üzere iki bölümden oluşur. Klimalar mevsimine göre yazın iç üniteden tipine göre değişiklik gösterse de ortamda ki havadan kaynaklı olarak dışarıya tahliye tavası, drenaj hattı, su pompası, su gider borusunu kullanarak dışarıya su akıtır. Kışın ısıma modunda ise dış üniteden yine hava şartlarına istinaden su üretir. Bu normal bir durumdur. Klima arızası değildir. En çok su akıtma problemi oluşturan klima tipleri


• Split (Duvar) Tipi Klimalar


• Salon Tipi Klimalar


• Kaset (Tavan) Tipi Klimalar

Klima Neden Su Akıtır
Klima Neden Su Akıtır


Montaj ve Kullanım Alakalı Su Akıtma veya Damlatma Nedenleri


Klimaların su akıtma ve su damlatma nedenleri çeşitlilik göstermektedir. Bu su damlatma nedenleri bazılarının kullanıcıların kendisinin servis çağırmadan kontrol edip yapabilmektedirler. Diğer sebeplerde ise mutlaka klima servisi çağırmak gerekmektedir. Klima su akıtma ve damlatma ortamın hava durumunu, neme, klimaya göre değişiklik gösterebilmektedir. Bazı klimalar sadece damla şeklinde akıtabilirken bazı klimalar çok fazla su akıtma söz konusundur.


• Klima Zamanla Kullanımla Alakalı olarak Su akıtma nedenleri


• Klima Montajı ile Alakalı Su Akıtma Problemleri


Yukarıda belirttiğimiz gibi klima kullanıcıların zamanla oluşabilecek su akıtma problemleri servis çağırmadan kontrol ederek sorunu çözebilmektedir. Ancak klima montaj hatalarında mutlaka servis çağırmaları gerekmektedir. İşinin ehli profesyonel klima servisleri tarafından yapılan montaj hatasından dolayı su akıtma veya su damlatma problemi yaşanmaz.


• Drenaj hattı (Su Giderinin) tıkanması
,


• Klimanın altına konulan damacana, pet şişe ve kapların dolması


• Drenaj hattında ki su borusunun dışarıda ucunun yukarı bakması veya meyillinin kullanıcı tarafından bozulması


• Klimanın zamanında bakımının yapılmaması, Klimanın kirlilikten dolayı yeterince hava sirkülasyon yapamaması


• Klimanın iç fanın kirlilikten, fan motoru ya da fan kapasitöründen kaynaklı olarak az dönmesi


• Klimanın drenaj tavası kırık ya da drenaj su bağlantısının yapılmamasından


• Klimanın kasasının kırık olmasından kaynaklı olabilmekte


• Klimanın montaj hatası ya da dış müdahale çeşitli sebeplerden dolayı meyillinin değişmesi


• Klima gaz problemleri


• Klima montajı sırasında vakum yapılmamasından


• Klima tahliye borusunun zamanla güneşten ve diğer etkenlerden dolayı çürümesi yırtılması veya delinmesinden kaynaklı


• Özelliklede kaset (Tavan) tipi klimalarda drenaj hattı drenaj pompası tarafından desteklemektedir. Drenaj pompasının bozulması


• Bu durum drenaj pompası takılan split ve salon tipi klimalarda drenaj pompası arızası


• Klimanın arkasındaki boruların sarılmamasından kaynaklı olarak hava ile temasından dolayı klima içeriye su damlatır


• Özellikle son yıllarda sıva altında bulunan tesisatta kullanılan pvc borularının yetersiz kalmasından dolayı


• Nadirde olsa klimanın iç ünitesinin üstüne konulan dış üniteden (konteyner ve çatılarda konulan) kaynaklı olarak boru veya yağmur sularının borulardan sızarak suyu içeri akıtması


Yukarıda saydığımız nedenler klima neden su akıtır sorusunun en büyük ihtimalleridir. Klimalar özelliği nedeniyle yaz aylarında soğutma modunda içeriye su akıtma problemi yaşanmaktadır. Nadirde olma ihtimali olsa da iç ünitenin yukarısında bulunan dış ünitelerin borularından yağmur sularının içeriye akmasından kaynaklı olarak su akıtma problemi yaşanmaktadır.

Klima Montajı Nasıl Yapılır
Klima Neden Su Akıtır


Zamanla veya Kullanım Kaynaklı Klima Su Damlatır Problemlerinin Çözümü


Yukarıda belirttiğimiz Klima Neden Su Akıtır? nedenlerden kullanım kaynak veya zamanla oluşması muhtemel su damlatma problemlerinde kullanıcılar tarafından sorunun çözümü yapılabilmektedir. Mutlaka servis çağırmadan kontrol edilmesi gerekenler


• Özellikle tahliye borusu balkonda bulunan klimaların kullanılmadığı zaman su borusunun toplanmasından kaynaklı olabilmekte, tahliye borusunun meyille göre tekrar açılması gerekmektedir.


• Klima altına su iç konulan damacana, kap ve şişe gibi malzemeler dolduğu zaman klima su akıtması tazyik olmadığı için içeriye akıtır. Dolan Kabın boşaltılması sorunun çözüme kavuşmasına neden olacaktır


• Klimanın Filtresi kirli ise Filtrenin temizlenmesi


• Klimalar sadece yaz aylarında soğutma modunda iç üniteden su akıtır. Kullanılmadığı zaman ya da kışın drenaj tavası kirlilikten veya diğer sebeplerden dolayı tıkanma yapar. Klimanın su giderine hava tutulursa klima su damlatma problemi ortadan kalkacaktır.


• Klima gaz borularının daha iyi sarılmasından kaynaklı olan problemlerde klimanın duvar çıkışının kapatılması ve borularının sarılması sorunun çözümü olacaktır.


Klima Neden Su Akıtır Sorunun Çözümü


Klima Neden Su Akıtır? Sorusunda Klima montajı hatalarında ve diğer hatalardan kaynaklı problemlerinde ise mutlaka profesyonel bir klima servisinden yardım alınması gerekmektedir. Yapılacak yanlış bir müdahale hem klimanıza hem de size ciddi maddi manevi zararlar verebilmektedir.


Klima İç Üniten Su Akıtmasında Bilinmesi Gerekenler


Klima montajı sırasında mutlaka klimanın su meyilli düzgün yapılaması gerekmektedir. Ayrıca klima montajı bittikten sonra gaz verilmeden mutlaka klima vakum yapılması gerekmektedir. Su gider tavasının borusunun sağlam bir şekilde takılması gerekmektedir. Tüm bu sebepleri göz önünde bulundurarak klima montajını işinin ehli profesyonel bir klima servisi takılması gerekmektedir.


Ayrıca klimanın kirliliğinden kaynaklı olan Klima Neden Su Akıtır ? problemlerinde genellikle klima bakımının zamanında yapılmamasından kaynaklı olmaktadır. Zamanında yapılan klima bakımlarında klima tahliye tavasının temizliği, serpantin temizliği, filtre temizliği ve fan temizliği yapılmasından dolayı klimanın su akıtma problemin önüne geçilir. Ayrıca zamanında yapılan klima bakımlarında cihazının ömrü uzar, daha iyi performans gösterir ve daha az elektrik tüketir.


Klima Dış Üniteden Neden Su Akıtır


Klima Neden Su Akıtır ? Bu sorunun dış ünitede cevabı ise; klimalar çalışma prensibi nedeniyle yazın soğuk kullanımda iç üniteden kışın ise sıcak modda dış ünitenden su akıtması normaldir. Ayrıca sıcak modda klimanın çalışma sırasında defroz ışığı yandığı zaman dış ünite daha fazla su üretir. Bu durum arıza olan bir durum değildir. Klima Su problemi ve diğer arıza ve tamir konularda daha detaylı bilgi ve ayrıntı için Klima Tamiri yazımızı okuyabilirsiniz.

Yorum yapılmamış

Yorumunuzu ekleyin