0 312 544 42 86
0532 499 24 84

Klima Nasıl Temizlenir

Klima Nasıl Temizlenir

Klima Nasıl Temizlenir? En Kolay ve Pratik Yöntemler


Her mevsim ideal ortam sıcaklığı sunabilen klimalar, konforlu bir hayat için vazgeçilmez olmuştur. Bu konforun devamlı hâle getirilebilmesinde klima temizliğinin önemi büyüktür. Tüm kullanıcıların en fazla ilgilendikleri konuların başında ise Klima Nasıl Temizlenir? incelemesi yaparak klima temizliği hakkında fikir sahibi olabilirler. Klima temizliği, klima için mutlaka ihmal edilmeden zamanında yapılması gereken bir işlemdir.


Klima Temizliğinin en önemli nedenlerinden biri ise, klimalar çalışma prensibiyle alakalı olarak üzerinde bakteri ve virüs oluşabilen cihazlardır. Klimalar bu virüs ve bakterileri fan yardımıyla soğutma ve ısıtma yaparken bunları yaymaktadır. Bunun haricinde ise zamanında yapılmayan klima bakımları cihazın ömrünün kısalması, daha fazla elektrik tüketmesi, daha kötü performans göstermesi ve daha fazla arıza yapmasına neden olacaktır. Klima Nasıl Temizlenir ? diğer konularda daha detaylı bilgi ve ayrıntı için Klima Temizliği yazımızı okuyabilirsiniz.

Klima Nasıl Temizlenir
Klima Nasıl Temizlenir


Ev Tipi Klima Temizlemede Kullanılan Malzemeler


Klima temizliği basit gibi görünse de ciddi bir işlemdir. Ancak klima kullanıcıların birçoğu klima bakımlarını kendisi yapmaktadır veya yaptığını zannetmektedir. Kullanıcıların en çok bakımlarda kullandığı malzemeler ise;


• Klima Temizleme Spreyi


• Klima Temizleme Sıvısı


• Klima Temizleme İlacı


• Klima Temizleme Köpüğü


• Klima Temizleyici


• Sirke ile Klima Temizliği


Bu tarz ürünler klimanın iç ünitesi için üretilen ürünlerdir. Çok fazla firma bu tarz ürünleri üretmektedir. Bu tarz ürünlere genel olarak internetten, parçacılardan ve büyük mağazalardan bulunabilmektedir. Klima Temizleme Spreyi ve köpüğü özel olarak hazırlansa da klima temizleme sıvısı ve ilacı genel olarak konsantre olmasından dolayı mutlaka suyla belli oranda sulandırılmalıdır. Bunun açıklaması genel olarak ürünün üzerinde bulunmaktadır


Klima Nasıl Temizlenir? Kullanıcıların Yapması Gerekenler


Klimanızı temizlemeyi düşünüyorsanız. Aklınızda Klima Nasıl Temizlenir? sorusu varsamutlaka yukardaki ürünlerde biri almanız gerekmektedir ve talimatlarını okumanız gerekmektedir. Bu işlemleri sadece duvar tipi klimalarda kullanmanızı tavsiye etmekteyiz. Kaset ve tavan tipileri için mutlaka profesyonel yardım almanız gerekmektedir. Duvar tipi klima temizliği nasıl yapılır?


• Klima kapalı konumda ve elektrik bağlantılarının mutlaka kapalı konumda olması gerekmektedir.


• Klimanın drenaj hattının mutlaka açık olduğundan emin olun, kapalı ya da az akan bir su gider klima temizle sıvısının içeriye akmasını neden olacaktır.


• Klima temizleme sıvısı sıkmadan önce mutlaka klimanın alt kısmını bir örtü ve benzeri bir ürünle örtün ya da elinizde mutlaka bir bez olsun. Klimanın ön kasası sökmediğiniz taktirde sıkacağız sıvı plastikten alt tarafa akma ihtimali vardır.


• Klimanın ön kapağı açık filtresi çıkarın.


• Bazı klimalarda kumanda alıcı göz klimanın tam ortasında olmaktadır. Mutlaka alıca göze sıvı gelmemesi gerekir bunun içinde muhafaza edilmelidir. Oksitlenme ve arızalanma ihtimali çok yüksek olabilmektedir.


• Serpantin denen metal bölümün her yerine gelecek şekilde Klima Temizleme Spreyi, Klima Temizleme Sıvısı ya da ne kullanıyorsa sıkın belirli bir süre bekleyin


• Klima Filtresi Temizleyin ve yerine takın


Yukarıda yazdığımız maddeler klima kullanıcıların kendilerinin yapabileceği seçeneklerdir ancak tam anlamıyla bir klima bakımı olmamaktadır. Sebepleri ise klimanın plastik kasası çıkmadan temizleme sıvısı klimanın her yeri gelmemektedir. Serpantin klimanın arka tarafından da bulunmaktadır. Ön yüzeye sıkılan sıvı arka tarafa gelmemektedir. Serpantin gözenekleri basınçlı su haricin de kolay kolay açılamamaktadır. Mutlaka iç ünite fanın da temizlenmesi gerekmektedir. Klima Temizleme Spreyle fan temizlemez. Son olarak klima iç ünite ve dış ünite bir bütündür. Dış ünitenin de temizlenmesi gerekmektedir.

Servis olarak klima bakımlarını mutlaka profesyonel bir klima servisi tarafından detaylı olarak yapılması tavsiye etmekteyiz. Zamanında yapılan bir klima bakımı klimanın daha uzun ömürlü, daha iyi performans gösteren, daha az elektrik tüketen, daha az arızalan ve sağlık problemi yaşatmayan bir klima alacaktır.

klima filtresi nasıl temizlenir
klima filtresi nasıl temizlenir


Detaylı Klima Nasıl Temizlenir?


Yukarıda da belirtiğimiz gibi Klima Temizleme kolay gibi görünse ciddi bilgi ve birikim gerekmektedir. Yanlış yapılacak bir işlem hem klimanıza hem de size maddi manevi zararlar verebilmektedir. Su akıtma, elektrik arızaları, klima kart yanmaları, fan arızaları, serpantin delinmesi ve kompresör arızaları bunların başlıcalarıdır. Peki, detaylı klima nasıl temizlenir?Klimanızın kapatılarak, elektrik bağlantıları kesilir.


• Ön kapak açılır önce filtreler sonrada plastik kasa çıkarılır.


• Klimanın iç ünite kart grubu ve alıcı göz muhafaza edilir.


• Gerekli durumlarda drenaj tavası ya da su gider tavası sökülür.


• Klima için özel üretilen branda ile klimanın iç ünitesine takılır.


• Klima için üretilen sağlık için hiçbir şekilde zararı olmayan anti bakteriyel ilaçlarla serpantinin her yeri ve iç ünite fanı ilaçlanır.


• Basınçlı su ile serpantin ve fan tekrar yıkanır.


• Plastik kasa ve iç ünite filtresi yıkanıp kuruduktan sonra tekrar yerine takılır.


• Aynı durum dış ünite motoru için de geçerlidir. Serpantin ilaçlanır ve basınçlı su ile yıkanır.


Klima Temizliği Ne Zaman Yapılmalı


Klima Nasıl Temizlenir ? konusunun yanı sıra ne kadar sürede yapılır? Sorusu da önemli konular arasındadır. Klimalar yaz ve kış aylarında ideal bir hava ortamı oluşmasını sağlar. Evlerde sıklıkla kullanımı sağlanan split klimalarının iç ya da dış ünitesi kısa sürede kirlenebilir. Dolayısıyla klima temizlik süresi klimanın çalıştığı ortama göre 3 aya kadar indirilebilir. Evler de klima bakımları yine çalışma süresi ve çalışma ortamı göz önünde bulundurarak yaza ve kışa girmeden sene de 2 defa yapılabilmektedir.


Klima filtrelerinin temizliğinin ise yine çalışma süresi ve çalışma ortamına göre 15 gün aralıklarla yapılması gerekir. Ayrıca klimaların iç ünitelerine de temizlik gerekir. Bu süre daha uzun olabilir. Fakat bunu yapanlarında alanında uzman olması gerekir. Bu şekilde klima temizliği detaylı olarak gerçekleştirilebilir.


Klima Temizliği Neden Önemlidir?


Klima temizliği klimaların sağlıklı bir şekilde kullanılmaya devam edilebilmesi için önemlidir. Temizlikleri yapılmayan klimalarda mutlaka performans düşüklüğü yaşanır. Bu da hiçbir klima kullanıcısının istediği bir durum değildir. Sizde klimalarınızın temizliğini firmamızın uzman ellerine bırakarak yaşanabilecek sorunların yaşanmasına engel olabilirsiniz.


Klima temizliğine önem verilmemesi yine kullanıcılara zarar verir. Klimalarınıza yapmış olduğunuz yatırımın boşa gitmemesi için temizliğine önem vermeniz gerekir. Bu şekilde hem dayanıklılık sağlayabilir hem de daha kaliteli havaya ulaşabilirsiniz. Klima Nasıl Temizlenir? en iyi şekilde deneyimlemek için firmamızla irtibata geçebilirsiniz. Klimalarınız için gerekli olan temizlik bir telefon uzağınızdadır.

klima nasıl temizlenir
klima nasıl temizlenir

Yorum yapılmamış

Yorumunuzu ekleyin