0 312 544 42 86
0532 499 24 84

Klima Neden Su Akıtmaz

Klima Neden Su Akıtmaz

Klima Neden Su Akıtmaz


Klimalar yazın iç üniteden su üretip tahliye borusundan ya da kışın ise dış üniten su akıtması normal bir durumdur. Klimaların çalışma sistemine göre iç ünite sıcak havayı ve nemi alarak dış üniteye veriyor. Dış ünitede bulunan tahliye hortumu içerden gelen nemin yoğuşması nedeniyle su akıtıyor. Dış üniteden su akması bir arıza değil olağan bir durumdur. Yazın soğutma modunda klimaların tahliye hortumundan değil de iç ünitesi su akıtırsa yolunda gitmeyen bir durum olabilir.


Klima neden su akıtmaz sorununun başlıca birkaç nedeni vardır. Bunlardan birkaçı normal olması yanında servis çağırmadan sorunun çözümü olmaktadır. Bazı nedenleri ise mutlaka işin profesyonellerinin tarafından bakılıp çözüme kavuşturulması gereken bir konudur.

Klima Neden Su Akıtmaz
Klima Neden Su Akıtmaz


Klima Su Akıtmama Nedenleri


Yukarıda belirtiğimiz gibi klimaların mevsimine göre iç üniteden ya da dış üniten su akıtması normal bir durumdur. Sadece klima iç ünitenin tahliye hortumundan değil de iç üniteden akıtıyorsa bu bir arıza durumundur sebepleri ve sonuçları konusunda daha detaylı bilgiyi Klima Neden Su Akıtır yazımızdan okuyabilirsiniz. Klima neden su akıtmaz sebepleri başlıcalarını sıralamak gerekirse;


• Hava ortamı yeterince nemli olmamasından dolayı klima su akıtmaz


• Klima çok fazla çalışmasından kaynaklı olarak çalışma ortamındaki nemi almasından kaynaklı olabilir


• Klimanın çalışma zamanında klimanın çalışma derecesi ile hava derecesinin aradaki farkın çok az olmasından dolayı su buharının yoğuşmasına engeldir


• Klimanın yeterince çalışmamış olması da klimanın su akıtmamasına bir nedendir.


• Klima yanlış modda çalıştırılması da klimanın su akıtmamasına engeldir


• Klimanın yeterince soğutma yapamamasından kaynaklı olabilmektedir. (Klimanın Gazının eksik olması, Klimanın bakımından kaynaklı olması, klimanın motorunun verimsiz çalışmasından kaynaklı olabilmektedir.


• Klima su üretiyordur tahliye hortumunda delik yırtık olmasından kaynaklı olarak su giderinden su duvarın içerişe gidiyordur.


Yukarıda saydığımız nedenlerden ilk 4 tanesi servis çağırmanızı gerektirmeyen normal bir durumdur. Durum şartları değiştikçe klimadan gider borusundan dışarıya su akıtacaktır. Fakat son 2 madde mutlaka klima servisinden yardım almanız gerekmektedir. Klimanızda ciddi olabilecek bir arıza olma ihtimalin önüne geçmiş olursunuz.


Yukarıda saydığımız nedenler klimanın mevsimine göre yazın soğutma için kullanımı ve kışın ısıtma kullanımı için sıralanmıştır. Klima servisi olarak her türlü klima bakımı, filtre temizliği, montaj işlemi, eksilen veya fazla gelen gaz ayarı gibi bakım ve onarım işlerini profesyonel olarak yapmaktayız. Klima ile ilgili bütün soru ve sorunlarınızda bizimle iletişime geçerek bilgi alabilir, randevu oluşturarak en üst düzeyde hizmet alabilirsiniz.

Yorum yapılmamış

Yorumunuzu ekleyin