0 312 544 42 86
0532 499 24 84

Klima Bakımı Nasıl Yapılır?

Klima Bakımı Nasıl Yapılır?

Klima Bakımı Nasıl Yapılır?


Vazgeçilmez bir iklimlendirme cihazı olan klimalar, düzenli olarak bakım yapılması gereken cihazlardandır. Bu nedenle klima bakımı nasıl yapılır? konusu çok merak edilir ve kullanıcılar tarafından çok fazla araştırılır. Araştırmaların sonunda nasıl bir bakım yapılması gerektiği öğrenilebilir. Klima bakımlarının yapılabilmesi için, adım adım tüm aşamaların takip edilmesi gerekir. Böylece çok başarılı bir bakım yapılabilir.


Klima bakımı aşamasında ilk olarak cihaz dışı temizlenir. Daha sonra ısı değiştirici yani serpatin bölümü temizliği yapılır. Soğutucu kısımdan akıcı kaçak kontrolü yapılır. Cihaz iç kısmı temizliği gerçekleştirilir. Ünitenin içerisinde yer alan elektriksel bağlantı kontrollerinin hepsi yapılır. Hareketli olan mekanik parçaların da kontrolü yapıldıktan sonra bakım işlemi sonlandırılabilir. Bakımla alakalı daha detaylı bilgi ve fiyatlandırma için Klima Temizliği yazımızı okuyabilirsiniz.

Klima Temizliği
Klima Temizliği


Klima Bakımı Nedir?


Klima bakımı nasıl yapılır? incelemesi yapılmadan önce, klima bakımının ne olduğunun öğrenilmesi gerekir. Böylece uygulama aşamasında yapılan işlemler daha rahat takip edilebilir. Klima genel kontrolü ve klimanın temizliğinin yapılması, klima bakımı olarak nitelendirilebilir. Klima bakımı sırasında günlük ya da haftalık temizliğin yanı sıra, detaylı işlemler yapılır.


Bu şekilde var olan sorunlarda kolayca görülebilir. Isıtma ve soğutma amacıyla kullanılan klimaların bakımları çok önemlidir. Kış ve yaz aylarında sorun yaşanmaması için yılda en az 2 defa bakım yapılması tavsiye edilir. Yaz başı ve kış başı, bakım zamanı olarak tercih edilebilir.

klima bakımı nasıl yapılır
klima bakımı nasıl yapılır


Klima Bakımı Kullanıcılar Tarafından Yapılabilir Mi?


Klima bakımı nasıl yapılır? sorularına yanıt arayanlar, aynı zamanda bu bakımları kendilerinin yapıp yapamayacaklarını da araştırırlar. Bu sayede bakım için ödenmesi gereken ücretin masraf oluşturmasının önüne geçilebileceği düşünülür. Klimalar elektronik ürünlerdir. Dolayısıyla kullanıcıların anlayamayacağı durumlarda söz konusu olabilir. Klima bakımı sadece temizlikle sınırlı değildir. Bu nedenle mutlaka işin ehli olanlardan yardım alınmalıdır.


Kullanıcılar klimalarının sadece dış yüzeylerini ve hava filtrelerini temizleyebilirler. Hava filtrelerinin temizliği yapılırken de doğru yerden çıkarılması gerekir. Bunun dışındaki işlemler için uzman müdahalesi gerekir. Kullanıcılar kendileri müdahale etmek istediklerinde genellikle bu durum hüsranla sonuçlanabilir. Bakım yapmak istenirken cihazın bozulmasına ve daha fazla masraf oluşmasına sebep olunabilir.

klima temizliği nasıl yapılır
klima temizliği nasıl yapılır

Yorum yapılmamış

Yorumunuzu ekleyin