0 312 544 42 86
0532 499 24 84

Btu Ne Demek

Btu Ne Demek

Klima da Btu Ne Demek?


Klima satın alma sırasında birçok önemli özellik göz önünde bulundurulmaktadır. Bu özelliklerinden birisi de Btu kavramıdır. Btu ne demek sorusu günümüzde birçok klima kullanıcısı tarafından merak edilen özellikleri arasındadır. Klimalarınızı satın alırken enerji özelliklerini her zaman özenle incelemeniz gerekiyor. Btu da b özelliklerinden birisidir. Birçok kullanıcı günümüzde Btu kavramının tam olarak ne anlama geldiğini bilmemesi son derece sık karşılaşılan bir durumdur.


Btu yani British Thermal Unit, bir klimanın bir libre su sıcaklığını 63o F değerinden 64o değerine çıkarmayı ifade eder. Bu düzeye gelmesi için gereken enerji miktarı Btu olarak tanımlanır. Bir klimanın bir saatte ortamdan aldığı enerji miktarını anlatan bir kavramdır. Aynı zamanda ortama verilen enerji miktarı da bu kavramın kapsamı içerisindedir. Daha detaylı bilgi ve ayrıntı için Klima Servisi yazımızı okuyabilirsiniz.

Göktürk Klima Servisi
Göktürk Klima Servisi


En İdeal Btu Değeri Nedir?


Btu ne demek sorusunun yanıtı kadar Btu değeri de önemli bir noktadır. Btu değeri en yüksek klimayı seçmek her zaman doğru bir hareket değildir. Gereksinimlerinize en uygun olanını seçmeniz gerekir. Yüksek değer yerine gereksinimlerinize uygun olanını seçmek enerji tasarrufu açısından çok daha idealdir.


Yüksek Btu değeri ihtiyaç duyduğunuzdan daha fazla enerji tüketmek anlamına gelir. Bu nedenle de mekanların büyüklüğüne ve sizin gereksinim duyduğunuz boyutlara uygun olan Btu değerini seçmeniz büyük bir önem taşımaktadır. Son derece önemli bir kavram olduğu için tüm klima kullanıcılarının satın alma aşamasında Btu değerine önem vermesi gerekir.

midea klima montajı servisi
midea klima montajı


Btu Değeri Nasıl Hesaplanabilir?


Btu ne demek sorusuna yanıt verildiği gibi bu değerin nasıl hesaplandığının da yanıtının verilmesi gerekir. Mekanlarınızda ideal düzeyde bir ısıtma ve soğutma gerçekleştirmek isterseniz bulunduğunuz bölgenin iklim koşullarını dikkate almanız gerekir. Btu değeri hesaplanırken birçok kriter göz önünde bulundurulur. Klimaların kullanıldıkları bölgenin iklim özellikleri son derece önemlidir. Bu aşamada şu şekilde bir Btu hesaplaması yapılabilir:


• İç Anadolu Bölgesi Btu Katsayısı: 346
• Doğu Anadolu Bölgesinin Btu Katsayısı: 308
• Güneydoğu Anadolu Bölgesinin Btu Katsayısı 462
• Akdeniz Bölgesinde Btu Katsayısı: 445
• Ege Bölgesinde Btu Katsayısı: 423
• Karadeniz bölgesinde Btu Katsayısı: 385
• Marmara Bölgesinde Btu Katsayısı: 385


Bu katsayı değerlerini şu formüle uygulayarak olması gereken Btu değerini bulabilirsiniz. Soğutma ihtiyacı= bölge katsayısı x soğutulacak alan boyutu formülü kullanılabilir.

Btu Ne Demek?
Btu Ne Demek?

Yorum yapılmamış

Yorumunuzu ekleyin